FLUNSSAROKOTE VAI D-VITAMIINI ?

HS: Asiantuntija: Influenssa­rokote kannattaa ottaa heti

Vertailimme meidän henkilöstössämme (40 hlö) flunssarokotteiden tehoa D-vitamiinin vaikutukseen. Kahtena vuonna otimme rokotteet ja sitä seuraavina vuosina annoimme henkilöstölle 100 mcg D-vitamiinia.

D-vitamiinilla saatiin selvästi parempi tulos, eli vähemmän poissaoloja.

Nykyään pidämme kahvihuoneessa myös C-vit-+ sinkkiasetaattipillereitä, joita voi napsia yllättävän tehokkaana estokeinona, jos yhtään arvelee flunssan olevan tuloillaan.

Seurauksena on, että ns. flunssakauden poissaolot eivät eroa muista vuodenajoista. Runsaan lisäravinneohjelmamme, uimahallivuoron 2 krt/vk, ja terveyslounaan ansiosta poissaolomme ovat kokonaisuutena vain alle 1 % työajasta.

Koronavuosinakaan poissaolomme eivät nousseet yhtään.

Lisäravinteet ehkäisevät myös aivojen ikääntymistä eli aivotaantumaa ja parantavat henkilöstön energisyyttä, jotka molemmat ovat taloudellisesti erityisen arvokkaita asioita.

Flunssan lisäksi aurinkolomatasoinen D-vitamiini estää tutkitusti kymmenien muidenkin vaivojen tuloa, syöpä mukaan luettuna.

Kommentoi kirjoittajalle