HS: Asiantuntija: Influenssarokote kannattaa ottaa heti
Vertailimme meidän henkilöstössämme (40 hlö) flunssarokotteiden tehoa D-vitamiinin vaikutukseen. Kahtena vuonna otimme rokotteet ja sitä seuraavina vuosina annoimme henkilöstölle 100 mcg D-vitamiinia.
D-vitamiinilla saatiin selvästi parempi tulos, eli vähemmän poissaoloja.
Nykyään pidämme kahvihuoneessa myös C-vit-+ sinkkiasetaattipillereitä, joita voi napsia yllättävän tehokkaana estokeinona, jos yhtään arvelee flunssan olevan tuloillaan.
Seurauksena on, että ns. flunssakauden poissaolot eivät eroa muista vuodenajoista. Runsaan lisäravinneohjelmamme, uimahallivuoron 2 krt/vk, ja terveyslounaan ansiosta poissaolomme ovat kokonaisuutena vain alle 1 % työajasta.
Koronavuosinakaan poissaolomme eivät nousseet yhtään.
Lisäravinteet ehkäisevät myös aivojen ikääntymistä eli aivotaantumaa ja parantavat henkilöstön energisyyttä, jotka molemmat ovat taloudellisesti erityisen arvokkaita asioita.
Flunssan lisäksi aurinkolomatasoinen D-vitamiini estää tutkitusti kymmenien muidenkin vaivojen tuloa, syöpä mukaan luettuna.
Kommentoi kirjoittajalle