HS: Kävin verikokeessa ja yllätyin – yhä nuorempien kolesteroli on koholla
Joka toisen sydäninfarktipotilaan kolesterolit ovat kunnossa, mutta hiilareista tulevat vaaralliset triglyseridit ovat koholla.
Keinotekoinen raja 5 kokonaiskolesterolille on puppua ja lisää vain statiinien myyntiä. Jos omega 6 / omega 3 rasvasuhde kehossa on 3:1 tai alle, ei ole huolta sydänterveydestä.
Ikääntyneiden miesten (yli 60 v) optimikokonaiskolesterolit ovat 6-8 ja naisten 7-9. Jos niitä lasketaan väkisin statiineilla, kokonaiskuolleisuus alkaa nousta.
Itse syön paljon kovaa rasvaa, koska haluan että sukupuolihormonien taso pysyy hyvänä. Kokonaiskolesterolini on 4.9, triglyseridit 0.6 ja omega 3/ omega 6 suhde on 1. Juuri mitään varaa ei ole sydän- tai aivoinfarkteille. Verisuonet pidän puhtaina terveysmausteilla ja -yrteillä, kurkumalla, inkiväärillä, punajuurimehulla ja valkosipulilla. Vältän siemen öljyjä, jotka todistetusti aiheuttavat tulehduksellisuutta suolessa. Vain oliiviöljy käy.
Sydänterveydessä Mg, Se, D, Zn, Fe, optimitasot ovat supertärkeitä. Tavallinen ruoka ei riitä näiden optimointiin ollenkaan ihmisillä eikä kotieläimilläkään, kun maaperät ja ruuat/rehut ovat köyhtyneet, prosessoitu ja ne ovat vanhentuneet.
Sydänterveys on helppo pitää hyvänä, jos vain tietää perusasiat ja pitää elin- ja ruokatavat, ravinnon laadun ja lisäravinnetäydennyksen kunnossa.
Kommentoi kirjoittajalle